تا انتخابات | ايثار و شهادت
شمال فردا را صفحه اصلي خود كنيد
صفحه اصلي | تماس با ما | پيوندها | جستجو | آرشيو | RSS | ارسال خبر

 

 

کد خبر: 10608  تاریخ انتشار: ۰۴ فروردين ۱۳۹۰ 
ايميل ارسال به دوستان
چاپ نسخه چاپی

پیشنهاد به مسافران نوروزی
خوراکی های نوروزی در گرگان زمین

اختصاصی شمال فردا / همراه با نوروز : این خوراکی عید نوروز گرگانی ها امروزه از طریق فروشگاههایی که سوغات گرگان را عرضه می نمایند به فروش می رسد .

پختنی ها و خوراکی های مخصوص عید در میان استرابادی ها را هم می توان به چند گروه حلواها، شیرینی ها، شکلات ها و چند خوراکی متفرقه تقسیم نمود. از خصایص ویژه پخت تعدادی از این خوراکی ها، تعاون و همیاری فامیل مخصوصاً همسایه ها و هم محلی ها بود. کار جمعی و پیشبرد چنین کارهایی نه تنها موجب تسریع در کار، بلکه خود باعث ایجاد فضای جمعی مفرح و شادابی می گشت طوریکه برای زنانی که در تمام مدت سال در فضای سنتی و بسته اجتماعی آن عصر ملالت آور بود، حال پختن این خوراکی ها موجب «چَکِل چَکو» (همگرایی آرامش بخش و نیز توأم با شادی) و جمع صمیمانه آنها می گردید.

حلوا اماچ: یا «حلوا اماج» یکی از حلواها و خوراکی های قدیمی مخصوص عید نوروز استرآبادی ها بود که هنوز خانواده های اصیل و سنتی به پخت آن اقدام می کنند.

مواد لازم برای حلوا اماچ عبارت بود از: آرد گندم، روغن حیوانی یا کره محلی، زعفران، هل، گلاب، عسل و پودر پسته و بادام.

این خوراکی عید نوروز گرگانی ها امروزه از طریق فروشگاههایی که سوغات گرگان را عرضه می نمایند به فروش می رسد.

نون زنجفیلی(زنجبیلی): مواد لازم برای پخت این شیرینی عبارت بود از: آرد گندم، زنجبیل کوبیده، شکر، روغن حیوانی، شیر و زرده تخم مرغ.

زنجبیل این شیرینی باید به قدری می بود که طعم و بوی آن علاوه بر زمان خوردن، به هنگام چیدن بر سر سفره نیز به مشام می رسید.

سَر غَلبیلی: مواد لازم برای این شیرینی عبارت بودند از: آرد، مایه خمیر، شیر، شکر، هل و پودر قند. این شیرینی یکی از پرطرفدارترین شیرینی های سنتی در بین اهالی گرگان زمین است.

نون پا درازی: کم شیرین و ساده ترین شیرینی عید استرابادی ها بود. خانم ها نزدیک عید آرد گندم را با کمی خمیر ترش، شیر، شکر و روغن، خمیر می کردند و پس از ورز دادن زیاد و ور آمدن، ان را به شکل و اندازه کلفت در می آوردند و روی آن با نوک چنگال سوراخ سوراخ می کردند. چون شکل کف پا هم می یافت، به همین دلیل به آن «نون پا درازی» می گفتند.

قطاب: مواد لازم برای این خوراکی عید، شامل این موارد می شدند: آرد گندم، روغن خوب، تخم مرغ، خمیر مایه، ماست، شیر، پودر قند، ماش، پیاز، ادویه، هِل و شکر. این شیرینی را معمولاً در داخل سینی چیده و در تنور می پختند. ولی به ندرت خانوارهایی هم یافت می شدند که آن را در روغن سرخ می کرده و در پایان بر روی آن پودر قند می پاشیدند.

علاوه بر موارد بالا که همچنان در بازارهای استان به عنوان سوغات گرگان به فروش می رسند و بسیاری از گرگانی ها نیز در آستانه سال نو اقدام به پخت آنها می کنند؛ خوراکی ها و شیرینی جات سنتی و خانگی دیگری هم در گذشته های نه چندان دور پخته می شده است که از آن جمله می توان به این موارد اشاره نمود: کُلُمبو، کالنی نون، گلاج، رشته به رشته، شیرینی برنجی، نون قندی، نون کلوچه، سیچو کماچ. و شکلات های عیدی همچون: پشت زیگ، پیسه گندله، شقزی، مار مُرده و . . .

به تصاویرزیرنگاه کنید :

شیرینی خرمایی

نون پا درازی

حلوا اماج

نون پادرازی روغنی

نون عیدی
 

اضافه کردن نظر

كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است - طراحی و تولید: "مازندنت"